LSW jest mało znanym typem grafiki rastrowej, polegającej na rysowaniu spritów posiadających już bliżej określone proporcje. Owe, tzw. „duszki” wykorzystuje się do różnych celów. Począwszy od tworzenia komiksów, poprzez animacje, skończywszy na grach. Kiedy to wszystko się jednak zaczęło? Jakie były początki? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, cofnijmy się na chwilę o kilkanaście lat do tyłu...

Skrót „LSW” zawdzięcza swoje istnienie pewnej grze, wydanej na konsolę Game Boy Color przez firmę ATARI w 1989 roku. Nosiła ona nazwę „Dragon Ball Z: Legendary Super Warriors”.



Osobami odpowiedzialnymi za zapoczątkowanie omawianego typu grafiki, byli:
Zobacz poprzedni temat Jay Ibero
Zobacz poprzedni temat Majin Aussie
Zobacz poprzedni temat Grim
Zobacz poprzedni temat Bonzai
To właśnie oni „zripowali” wszystkie dostępne postacie - ich ruchy, pozycje, a nawet poszczególne techniki. Nie można również zapomnieć o innych, pikselowych tworach wyciętych z gry, takich jak na przykład facesety. „Ripowanie” jest określeniem procesu wycinania spritów z gier w celu przeniesienia ich do formy pliku graficznego - ludzie robią to w różnych celach. Znaczącą rolę w tym przypadku odegrał również użytkownik znany pod nazwą Son Goharotto, który każdej z wyciętych postaci nadał odpowiednią kolorystykę i przystosował do ogólnego użytku - efekty jego pracy możemy podziwiać do dzisiaj.

Tych pięciu ludzi przyczyniło się w ogromnym stopniu do powstania tego LSW, które znacie dzisiaj.
Rysowanie spritów tym stylem rozwinęło się od czasów jego powstania do naprawdę niesamowitego stopnia. Koncepcje póz wielu postaci nadal są zachowywane w znaczącej większości przypadków - coraz większa ilość spriterów stara się jednak kreować na podstawie LSW swój własny, unikalny styl, który mniej lub bardziej będzie odbiegał od pierwowzorów. Co za tym idzie, proporcje ulegają coraz to większym modyfikacjom.

Powyższa grafika idealnie ukazuje powolne zmiany zachodzące w LSW od czasów jego powstania.

By Yoh.

Credits: Luka, Angryboy, FlukeBreaker, MasterChefX, Blues Light, Calmune, Bonzai, Son Goharotto, Jay Ibero, Majin Aussie, Grim.
Copyright© ARS. Kopiowanie bez zgody autorów zabronione.